Staropolskie smaki. Jak przygotować menu na wigilijną kolację?
Wpisany przez W.P.   
sobota, 14 grudnia 2019 11:55

Staropolskie smaki. Jak przygotować menu na wigilijną kolację?

Sprawdź, co powinno znaleźć się na wigilijnym stole. Przygotowaliśmy dla Was pełną listę staropolskich dań.

 

Kuchnia polska - jak smakuje tradycja?

Każdy naród posiada charakterystyczną dla siebie tradycję kulinarną, która uzależniona jest od warunków geograficznych oraz historii danego kraju, przenikania się wpływów kulturowych oraz migracji innych narodów w danym regionie. W kuchni polskiej, królują dania wytrawne: pieczone mięsa, zupy, dania mączne, kasze oraz kiszonki. Wśród powszechnie stosowanych przypraw wyczuć można owoce jałowca, liście laurowe, kminek, majeranek, czosnek, chrzan, gorczycę oraz koper i pietruszkę. Jedzenie polskie charakteryzują też smaki kiszone, które można wyczuć w takich daniach jak bigos, kapuśniak, żurek, barszcz kiszony, kwaśnica czy wreszcie ogórki kiszone i kapusta. Popularne są również grzyby leśne, które bywają podawane jako dodatek do kapusty, zup, mięs lub jako baza do sosów. Wszystkie te charakterystyczne smaki, można rozpoznać podczas tradycyjnej kolacji wigilijnej, która pod względem kulinarnym, wciąż jest hołdem składanym tradycji.

Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole?

Podczas świątecznej kolacji tradycyjnie powinno znaleźć się 12 potraw. Konkretne menu może się różnić w zależności od rejonu, choć generalnie należy uznać, że królują dania z kapustą, grochem, grzybami oraz barszcz. Nie może też zabraknąć ciast, takich jak piernik, makowiec czy sernik. Do najpopularniejszych potraw wigilijnych należą:

  • barszcz z uszkami
  • zupa grzybowa
  • pierogi z kapustą i grzybami
  • kapusta z grochem
  • karp pieczony
  • śledź po żydowsku
  • kutia
  • kluski z makiem
  • kompot z suszu

Przygotowanie wszystkich dwunastu dań może być jednak trochę czasochłonne. Na szczęście tutaj z pomocą mogą przyjść restauracje, które oferują specjalny, świąteczny catering. To również dobre rozwiązanie dla osób, które przygotowują skromną kolację na małą ilość osób. Z odpowiednim wyprzedzeniem można złożyć w takim lokalu zamówienie i odebrać je w wigilię. W świątecznym menu można znaleźć wiele rodzajów pierogów, staropolskie wędliny, zupy oraz ciasta i inne smaczne potrawy, które z pewnością umilą nam ten magiczny wieczór.

Coś na słodko - tradycyjne polskie ciasta

Tradycyjne wypieki polskie opierają się na składnikach takich jak miód, biały ser, mak czy bakalie. W okresie letnim dużą popularnością cieszą się placki drożdżowe z owocami sezonowymi i kruszonką, z kolei na Wielkanoc wypieka się babkę piaskową oraz mazurki. Jednak na wigilijnym stole bez dwóch zdań króluje staropolski piernik na miodzie. Ciasto na ten królewski rarytas powinno zagniatać się już na 4-6 tygodni przed świętami, a więc tuż po Wszystkich Świętych. Taki piernik wypieka się na 7 dni przed Wigilią i odstawia w chłodnym miejscu, aby dojrzał. Wtedy ciasto ujawnia wszystkie swoje walory smakowe, jest odpowiednio miękkie, puszyste i rozpływa się w ustach z każdym kęsem. Podczas Świąt Bożego Narodzenia na stole nie może też zabraknąć tradycyjnej rolady makowej, przygotowywanej z ciasta drożdżowego oraz sernika, choć akurat w tym ostatnim przypadku wariantów na jego przygotowanie jest bardzo wiele. Niemniej trudno jest sobie bez niego wyobrazić tradycyjnej rodzinnej uczty.

Źródło: Restauracja Kraków http://www.podaniolami.pl/

Poprawiony: sobota, 14 grudnia 2019 12:15