Centrum Medyczne Damiana zaprasza na bezpłatną fizjoterapię dla pacjentów z powikłaniami po Covid-19
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 31 sierpnia 2021 10:33

Bezpłatna fizjoterapia dla pacjentów z powikłaniami po COVID-19 w Centrum Medycznym Damiana

Od 10 sierpnia 2021 r. w Centrum Rehabilitacji Damiana przy ul. Cybernetyki 7b w Warszawie Pacjenci mogą skorzystać z usług medycznych w ramach „Programu polityki zdrowotnej w zakresie fizjoterapii u pacjentów z powikłaniami po przebytym zachorowaniu na COVID-19”. Pacjenci mogą skorzystać ze świadczeń nieodpłatnie ze względu na finansowanie programu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. O szczegółach opowiada Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.


 

Program kierowany jest do wszystkich pełnoletnich mieszkańców województwa mazowieckiego, który udzielą pisemnej zgody na udział oraz nie uczestniczą obecnie w podobnym projekcie finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ponadto istnieje konieczność spełnienia kryteriów medycznych:
1. Pacjent wyrażający chęć udziału w programie musi posiadać wynik testu RT-PCR potwierdzający fakt przebycie COVID-19.
2. U pacjenta występują objawy wynikające z COVID-19, utrzymujące się od 4 do 12 tygodni lub dolegliwości post-COVID-19 trwające ponad 12 tygodni.

Celem programu jest poprawa życia pacjentów w obszarach, które zostały zaburzone w wyniku COVID-19. Kwalifikacja obejmuje ocenę: tolerancji wysiłku fizycznego, sprawności fizycznej, występowania duszności lub innych problemów oddechowych, natężenia chronicznego zmęczenia i zaburzeń nastroju.

Najważniejszym aspektem rehabilitacji oddechowej jest jej kompleksowość. Łączy bowiem w sobie ćwiczenia oddechowe, trening fizyczny oraz masaż. Do kluczowych elementów rehabilitacji należą: nauka prawidłowego oddychania, ćwiczenia: oporowe, ułatwiające lub utrudniające wdech i wydech oraz wzmocnienie mięśni oddechowych i przepony. Ponadto są to ćwiczenia efektywnego kaszlu – szczególnie dla pacjentów z chorobami związanymi z dużą ilością wydzieliny zalegającej w płucach czy oskrzelach. Pacjent uczestniczy również w ćwiczeniach wydolnościowych i kształtujących ogólną kondycję organizmu, które pozytywnie oddziałują na cały układ oddechowy, zwiększając sprawność i wydolność organizmu. Uzupełnienie jest drenaż ułożeniowy, który polega przyjmowaniu przez pacjenta takiej pozycji, przy której oskrzela znajdują się powyżej wnęki płucnej, umożliwiając tym samym swobodniejsze usuwanie wydzieliny płucnej – komentuje Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Rehabilitacja oddechowa przeznaczona jest do wszystkich pacjentów u których występują powikłania po COVID-19, zwłaszcza w kontekście pojawienia się jednej z następujących chorób – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP), mukowiscydoza, niewydolność płuc lub serca, zapalenie płuc czy oskrzeli, śródmiąższowa choroba płuc (np. idiopatyczne włóknienie płuc) czy astma.

Rehabilitacja oddechowa może być stosowana również z innymi metodami terapeutycznymi – m.in. farmakoterapią, tlenoterapią czy nieinwazyjną wentylacją.

Zapisy na rehabilitację oddechowo-krążeniową przyjmowane są pod numerem telefonu: 22 566 22 22.

/źródło - /