Uroki ekominimalizmu – o trendach ogrodowych na rok 2022
Wpisany przez S.Z.   
środa, 23 lutego 2022 18:43

Uroki ekominimalizmu – o trendach ogrodowych na rok 2022

Ogród to przestrzeń stanowiąca naturalne przedłużenie domu. Jego odpowiednie urządzenie może dać nam wiele satysfakcji i sprawić, że stanie się miejscem relaksu wśród zieleni, polem fizycznej aktywności czy świadectwem ekologicznej świadomości. Opisujemy, jakie trendy ogrodowe będą najbardziej popularne w 2022 roku i jak uwzględnić je na swojej posesji.

Przystrzyżone trawniki i geometrycznie ukształtowane krzewy, symetrycznie rozmieszczone alejki, jednolitość gatunkowa sadzonych roślin i duże ilości bruku oraz małej architektury – modne jeszcze do niedawna rozwiązania, wzorowane na francuskich ogrodach, tracą ostatnio na popularności. Ogrody wyglądające niczym mini-Wersale w obliczu zachodzących zmian klimatycznych znacząco zmieniają swoje oblicze. Teraz liczy się dzikość, różnorodność i naturalność. Opisujemy, co będzie modne w ogrodzie w roku 2022.

Łąka pod domem

Zaobserwowałeś, że twój sąsiad przekopał swój trawnik a potem siał rośliny z torebki? Nie-wykluczone, że tworzył bardzo popularną ostatnio kwietną łąkę. Nie wymaga ona częstego koszenia, ponieważ gatunki roślin są w niej tak dobrane, że gdy jedne przekwitają, drugie zawiązują pąki. Łąka jest więc cały czas kolorowa i różnorodna. Wyższe rośliny lepiej zacie-niają ziemię i sprawiają, że wysycha dużo wolniej. Nie potrzebują też częstego podlewania czy nawożenia. Obecnie na rynku można kupić wiele mieszanek nasion typu „kwietna łącz-ka”. Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem sprawdzić czy mieszanka zawiera nasiona kra-jowych roślin. W tych dostarczanych zza granicy mogą bowiem pojawiać się rośliny inwazyj-ne. Dobrze jest też zrobić rekonesans w najbliższej okolicy, przejść się na łąkę czy do lasu i sprawdzić jakie rośliny występują w okolicy. Łąki kwietne oprócz tego, że świetnie się prezen-tują, stanowią też źródło pokarmu dla pszczół.

Retro rośliny w angielskim ogrodzie

Bardzo popularnie i chętnie zakładane są też ostatnio ogródki warzywne. Aby uprawiać wła-sne pomidory czy marchewkę nie potrzeba ogromnych przestrzeni. Chętnie stosowanym rozwiązaniem są tzw. podniesione skrzynki. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu warstw karto-nów, słomy, gałązek i ziemi otrzymujemy miejsce, które zdecydowanie mniej się zachwasz-cza, ogranicza dostęp szkodników, a rośliny rosną na nim szybko i bujnie.
Wśród amatorów uprawy ogródków popularne stało się też sadzenie tzw. retro roślin, czyli gatunków i odmian, które były popularne przed kilkudziesięcioma laty, ale zostały wyparte przez te modyfikowane genetycznie. Dotyczy to szczególnie kwiatów (np. malwy, floksy, chryzantemy, kosaćce) i drzew owocowych (jabłoń Grafsztynek uprawiana od XVII). General-nie obecnie na topie są ogrody w stylu angielskim - bardziej różnorodne, nie do końca okieł-znane, produkujące więcej tlenu i cienia, w których daje się dużo swobody naturze, przed-kładając jej działania nad kosiarkę czy sekator.

Dwa style w jednym

W każdym ogrodzie oprócz roślin powinno się też znaleźć miejsce przeznaczone do odpo-czynku i rekreacji. Stylem, który bije obecnie rekordy popularności i będzie dominował także w roku 2022, zarówno we wnętrzach, jak i ogrodach, jest japandi. Stanowi on połączenie sty-lu japońskiego ze skandynawskim. Cechuje go maksymalna prostota brył, oszczędność form i wykorzystywanie naturalnych materiałów w stonowanych barwach.
W ogrodzie japandi pojawiają się alejki wykonane z drewna lub drewnopodobnego kompo-zytu, kamienie o gładkiej oszlifowanej powierzchni, woda w postaci sadzawki czy strumyczka o obiegu zamkniętym, japońskie dzwonki wiatrowe furin, wreszcie rośliny tradycyjnie koja-rzące się z Japonią – kolorowe klony japońskie czy bonsai.


- Aranżację ogrodu w stylu japandi dobrze jest podkreślić dyskretnym oświetleniem, które doda mu uroku i tajemniczości po zmierzchu – podpowiada Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. - Ciekawą propozycją są lampy Simpio, Bosspio i Mini Simpio. Ich minimalistyczna prostopadłościenna forma i stonowana kolorystyka doskonale pasują się do tej stylistyki. Warto też wiedzieć, że jest produkt energooszczędny i odporny na ekstremalne warunki atmosferyczne, m.in. zalanie wodą.


Kącik do wypoczynku mogą tworzyć meble z drewna tekowego lub bambusowego, o siedzi-skach w kolorach ziemi. Natomiast do otoczenia terenu ogrodu doskonale nada się minimali-styczne ogrodzenie.


- Przęsła w modelach Beryl, Trawertyn, Malachit i Turkus z linii Nowoczesnych Ogrodzeń Frontowych mają różny stopień przezierności i w zależności od potrzeb mogą zapewniać peł-ną prywatność lub otwierać posesję na otoczenie i światło – stwierdza ekspert Plast-Met Sys-temy Ogrodzeniowe. - Ich prosta, nieprzeładowana detalem forma będzie stanowić wspania-łe tło dla aranżacji ogrodowej w stylu japandi.


 

Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe z siedzibą w Trzebnicy to jeden z czołowych producentów nowoczesnych i trwałych sys-temów ogrodzeniowych w Polsce. Firma specjalizuje się w produkcji takich wyrobów jak: nowoczesne ogrodzenia frontowe, modułowe ogrodzenia frontowe, lampy LED, Centerbox, panele ogrodzeniowe, siatki ogrodzeniowe, słupki, akcesoria oraz bramy i furtki. Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe istnieje na rynku od 1988 r. i jest firmą ze 100% polskim kapitałem. www.plast-met.pl 

/źródło - /

Poprawiony: środa, 23 lutego 2022 18:57