Dlaczego podawanie wody jest ważne dla rozwoju dziecka?
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 01 października 2023 17:33

Dlaczego podawanie wody jest ważne dla rozwoju dziecka?

Nawodnienie organizmu ma duże znaczenie dla wzrostu i rozwoju maluszka. Odpowiednia ilość płynów pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania narządów i układu nerwowego oraz wspomaga procesy trawienne. O tym, w jaki sposób dbać o zdrowie najmłodszych członków rodziny, mówi Olimpia Wawrzaszek – terapeutka wczesnego wspomagania rozwoju, neurologopedka i ekspertka marki Mama i ja.


- W okresie pierwszych 6 miesięcy życia głównym źródłem nawodnienia niemowlęcia jest mleko mamy lub specjalne mleko modyfikowane. W tym okresie podawanie dodatkowo wody nie jest konieczne, a w przypadku większego zapotrzebowania na płyny (na przykład w okresie upałów) należy zwiększyć częstotliwość karmienia. Mama karmiąca piersią powinna zadbać o picie - odpowiedniej ilości wody, ponieważ szacuje się, że w okresie laktacji jej zapotrzebowanie na płyny wzrasta do ok. 3 litrów dziennie - mówi Olimpia Wawrzaszek.

 

- Po 6. miesiącu życia do diety maluszka można stopniowo wprowadzać płyny inne niż mleko. Zarówno dla mamy, jak i dla dziecka dobrym wyborem jest naturalna, niegazowana woda źródlana. Jest ona pozbawiona sztucznych dodatków i cukrów, które mogą być obecne w niektórych napojach - dodaje ekspertka.

Rozwój układu nerwowego, wspomaganie trawienia i regulacja temperatury

- Wczesne lata życia są okresem intensywnego rozwoju mózgu i układu nerwowego. Dziecko w szybkim tempie przyswaja wiele informacji oraz uczy się nowych rzeczy, a odpowiednia ilość wody wspomaga kształtowanie funkcji poznawczych i zdolności koncentracji. Woda odgrywa też znaczącą rolę w regulowaniu procesów trawiennych i przyswajaniu wartościowych składników odżywczych. Pamiętajmy też o tym, że dzieci są bardziej podatne na zmiany temperatury niż dorośli. Poprzez pocenie się organizm dziecka usuwa nadmiar ciepła, co może prowadzić do utraty wody. W utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała pomaga właściwe nawodnienie - podkreśla Olimpia Wawrzaszek.

Certyfikowana woda źródlana dla małych dzieci

Zarówno dla mam karmiących, jak i maluszków, bezpiecznym wyborem jest certyfikowana, niegazowana woda źródlana Mama i ja. To woda niskozmineralizowana i o niskiej zawartości sodu, która nie ma wyraźnego smaku ani zapachu. Woda ta doskonale gasi pragnienie i może być stosowana jako baza mieszanek mlecznych, zup, koktajli czy ziołowych naparów.
Odpowiednia ilość płynów pomaga utrzymać prawidłową równowagę elektrolitową i całościowo wspomaga rozwój psychofizyczny. Podobnie jak dorośli, dzieci od 6 miesiąca życia potrzebują codziennego picia wody, aby zachować prawidłową pracę narządów wewnętrznych, układu nerwowego oraz układu krążenia.


***** *** ***** *** *****
Olimpia Wawrzaszek jest doświadczoną neurologopedką, terapeutką wczesnego wspomagania rozwoju, terapeutyką ręki i terapeutką Empathy Dolls®. Z wykształcenia jest filologiem i nauczycielem wychowania przedszkolnego. W swojej karierze współpracowała z Kliniką Neurologii Dziecięcej w Rzeszowie, Ośrodku Rehabilitacji Dzieci z Zaburzeniami Wieku Rozwojowego, Poradni Logopedycznej a także z licznymi przedszkolami. Pracuje zarówno z noworodkami i niemowlętami, jak i starszymi dziećmi, również z autyzmem i zespołem Aspergera. Organizuje zajęcia terapeutyczno-muzyczne i plastyczne w przedszkolach dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Woda źródlana Mama i ja

Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.
Strona www: https://wodadladziecka.pl/
Cena:
1,5 l – 2,39 zł

0,5 l – 1,79 zł

0,33 l - 2,19 zł


Firma WOSANA S.A. jako producent wiodącej wody źródlanej dedykowanej dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym mamom - Mama i ja, szczególne znaczenie przypisuje inicjatywom propagującym ideę rodzicielstwa i wspierającym rozwój dzieci. Początki firmy WOSANA sięgają 1991 roku, jej siedziba mieści się w Andrychowie. Najwyższą jakość produktów zapewnia wdrożony przez firmę system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodny z międzynarodową normą IFS standard. Mama i ja, woda obecna na rynku od roku 1998, posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka. Produkt dostępny jest w sieciach handlowych: Lidl, Makro, Kaufland, Netto, Carrefour, Selgros, Auchan, Żabka oraz w e-sklepach dodomku.pl, frisco.pl oraz bdsklep.pl.

WOSANA S.A.
PRODUCENT SOKÓW, NAPOJÓW I WÓD ŹRÓDLANYCH
WOSANA SPÓŁKA AKCYJNA
z siedzibą w Andrychowie przy ul. Batorego 35a, 34-120 Andrychów

/źródło - /