Maspex realizuje 21 przejęcie - kupuje kolejną kultową markę – Becherovkę.
Wpisany przez s.z.   
piątek, 22 grudnia 2023 14:46

Maspex realizuje 21 przejęcie - kupuje kolejną kultową markę – Becherovkę.

Grupa Maspex - właściciel m.in. marek Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz oraz alkoholi w tym Żubrówki - podpisała umowę z Pernod Ricard. W wyniku planowanej transakcji polska spółka stanie się właścicielem marki Becherovka oraz zakładu produkcyjnego wraz z magazynem w Karlovych Varach w Czechach.

images.jpegBecherovka – to kultowy likier ziołowy i najstarsza marka alkoholu w Czechach. To już 21 przejęcie firmy z Wadowic, w tym 12 za granicą. Przychody ze sprzedaży Maspeksu w 2022 roku wyniosły ponad 14 mld zł. Warunkiem wejścia w życie umowy jest spełnienie zwyczajowych warunków.

Grupa Maspex - właściciel m.in. marek Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus, Kotlin, Włocławek oraz wiodących brandów wódki takich jak: Żubrówka, Soplica, Absolwent i Bols – podpisała umowę z Pernod Ricard na zakup marki Becherovka oraz zakładu produkcyjnego wraz z magazynem w Karlovych Varach w Czechach. Becherovka – to kultowy likier ziołowy i najstarsza marka alkoholu w Czechach. Powstaje w oparciu o sekretną recepturę przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Krzysztof Pawiński, współwłaściciel i CEO Grupy Maspex:

„Becherovka umocni naszą pozycję w Czechach i na Słowacji. Obecnie to numer 2 w segmencie likierów ziołowych w Czechach. To co dla nas bardzo ważne – jest to marka z tradycjami, produkowana nieprzerwanie od 1807 r. Ma też duży potencjał - doskonale wpisuje się w rynkowe trendy min. zmiany profilu konsumpcji w kierunku napojów o niższej zawartości alkoholu, eksperymentowania ze smakami oraz premiumizacji – wybierania przez konsumentów produktów wysokiej jakości”.

Maspex Czech i Slovakia – Oddziały Grupy Maspex zostały założone w 1998 roku. Działalność obejmuje produkcję i sprzedaż soków, nektarów, napojów owocowych, lemoniad i napojów energetyzujących. Na terenie Czech spółka posiada zakład produkcyjny w miejscowości Veselí nad Lužnicí. Główne marki na rynku czeskim i słowackim to: Relax, Tiger, Dr Witt, Marka Original, River, Caprio oraz Kubik. Od 2020 roku spółka została też wyłącznym dystrybutorem herbat mrożonych Nestea. W 2022 r. nastąpiło rozszerzenie portfolio o marki alkoholowe pod brandem Żubrówka. Maspex jest liderem w kategorii soków, nektarów, napojów z markami Relax, Caprio i zajmuje też drugą pozycję na rynku produktów napojowych dla dzieci z brandem Kubik. W Czechach jest liderem napojów energetyzujących z brandem Tiger, a na Słowacji zajmuje trzecie miejsce w tym segmencie.

Wiola Czaja, Dyrektor Generalny Business Unit Czechy i Słowacja: „Transakcja przyniesie też korzyści dla partnerów handlowych, którzy zyskają dostęp do bogatszej oferty, obejmującej renomowane marki alkoholowe, takie jak Becherovka i Żubrówka oraz bezalkoholowe w tym: Relax, Tiger, czy River Tonic. Poszerzenie asortymentu zwiększy ich atrakcyjność na rynku, generując jednocześnie dodatkowe korzyści wynikające z synergii tych produktów”.

Becherovka nie jest tylko czeskim skarbem, lecz także "must-have" w każdym sklepie i lokalu gastronomicznym. Dzięki nowym markom i produktom dostępnym po akwizycji, Maspex może zaoferować bardziej zróżnicowaną ofertę dostosowaną do potrzeb gastronomicznych, co zwiększy jej atrakcyjność wśród restauracji, barów, czy lokali gastronomicznych.


Informacje o Maspex
Maspex jest największą polską prywatną firmą w branży spożywczej oraz jedną z największych w Europie Środowo-Wschodniej. Spółka posiada w swoim portfolio prawie 70 marek, a jej produkty są obecne w ponad 70 krajach na całym świecie. Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus, Kotlin, Puchatek, DecoMorreno, Cremona, Plusssz oraz La Festa, Relax, Bucovina, River, Queens, Olympos, Apenta, Vellingrad to w większości liderzy rynkowi, marki najbardziej cenione w swoich kategoriach przez konsumentów w Polsce i w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Na rynku alkoholi Maspex jest obecny od 2022 roku, w którym zakupił firmę CEDC - lidera na rynku wódki i największego importera zagranicznych alkoholi w Polsce. Posiada kultowe i historyczne portfolio wiodących marek wódki takich jak: Żubrówka (legendarna polska marka z blisko 500-letnią tradycją, wolumenowy nr. 3 na globalnym rynku wódki, obecna na prawie 90 rynkach), Soplica (światowy nr. 8), Absolwent i Bols. Produkty z portfolio Maspex powstają w 17 nowoczesnych zakładach produkcyjnych w Polsce i za granicą. Rocznie wytwarza się w nich 2,2 mld litrów soków, nektarów i napojów, ponad 280 tys. ton makaronów, wyrobów zbożowych i instant, niemal 180 tys. ton dżemów i przetworów oraz 155 mil. litrów alkoholi. Maspex stawia na rozwój organiczny oraz akwizycje. Firma skupuje od polskich rolników corocznie 380 tysięcy ton owoców i warzyw oraz 130 tysięcy ton pszenicy. Przychody ze sprzedaży w 2022 roku wyniosły ponad 14 mld zł.

/źródło - /