Najszybciej spłacona karma? Nakarm bezdomniaka!
Wpisany przez s.z.   
sobota, 23 grudnia 2023 15:58

Najszybciej spłacona karma? Nakarm bezdomniaka! #CharytatywnaChoinka

Do 27 grudnia trwa akcja #CharytatywnaChoinka2023 organizowana przez Karmimy Psiaki, będącej częścią Fundacji Sarigato. Inicjatywa obejmuje swoim wsparciem ponad 1000 bezdomnych zwierząt z 76 sprawdzonych przytulisk z całej Polski. Pomóc można zarówno wpłacając „symboliczną” cegiełkę lub ustawiając płatność cykliczną, jak również „wysyłając” konkretny prezent dla wybranego psiaka lub kociaka. To już 6. edycja, a wszystkie punkty opieki objęte akcją są regularnie odwiedzane przez organizatorów, tak aby mieć pewność, że przekazane wsparcie jest właściwie wykorzystywane. Pierwsze dary zostały przywiezione kilka dni temu do schroniska w Boguszycach Małych k. Rawy Mazowieckiej, prowadzonego przez Fundację Ostania Szansa.


Wiary(godnie)

Karmimy Psiaki stawia na pomoc celowaną, tak by odpowiedzieć na indywidualne potrzeby psiaków i kociaków. Każdy zwierzak ma przypisany koszyk produktów, wskazanych przez organizację sprawującą nad nim bezpośrednią opiekę.

- W tym roku nasza fundacja objęła wsparciem 76 miejsc – od prywatnych przytulisk po miejscowe schroniska gminne. Wszystkie zostały przez nas dokładnie zweryfikowane, tak aby zebrane dary trafiły w odpowiedzialne ręce, pełne miłości wobec zwierzaków, które nierzadko mimo krótkiego życia, doświadczyły wiele złego – podkreśla Iwona Duda, Prezeska Fundacji Sarigato.
Przykładem takiego miejsca jest Schronisko w Boguszycach Małych k. Rawy Mazowieckiej, do którego trafiła pierwsza transza wsparcia.

– Choć widok krat i liczba psów, które się za nimi znajdują, wywołuje wiele emocji, widać, że każdy zwierzak jest zadbany. Warunki są raczej skromne, ale godne, dlatego mamy pewność, że nasza pomoc jest wykorzystywana w 100%. Co warto podkreślić, w Boguszycach – mimo bardzo kiepskiej sytuacji w skali kraju – znajduje się zaledwie kilkanaście kotów! Lokalne mruczki cieszą się sporym zainteresowaniem jeśli chodzi o adopcję – dodaje Iwona Duda.
Według ostatnich danych Głównego Inspektoratu Weterynarii z 2021 roku w schroniskach przebywało aż 33 367 kotów. W porównaniu do roku poprzedniego ten odsetek wzrósł o ok. 2%.

– Bezdomność zwierząt w Polsce jest ogromnym problemem. Co gorsze, raporty państwowe nie obejmują schronisk prywatnych i fundacji, co powoduje, że jego rzeczywisty rozmiar jest trudny do oszacowania. Fakt, że najaktualniejsze informacje pochodzą sprzed prawie 3 lat tylko udowadniają, że los bezdomnych zwierząt jest naszemu Państwu obojętny – mówi Natalia Karolak, Ekspert ds. współpracy ze schroniskami w Karmimy Psiaki.
Poza opieszałością organizacji rządowych, wiele pracy należy włożyć również w poziom edukacji naszego społeczeństwa. Niestety w wielu regionach Polski nadal krążą opinie, że każde zwierzę przynajmniej raz w życiu powinno wydać na świat potomstwo.

– Według badań NIK jedynym sposobem na pomoc w bezdomności jest kastracja psów i kotów, ale wciąż wiele osób nadal jest przeciwnikiem tego zabiegu. A faktem jest, że zwierzęta towarzyszące nie odczuwają potrzeby psychicznej, aby posiadać młode. Brak potomstwa nie ma również żadnego wpływu na rozwój fizyczny ich układu rozrodczego – tłumaczy Natalia Karolak.
Najgorsza pod tym względem sytuacja panuje na Mazurach, które otwierają niechlubne podium, jeśli chodzi o odsetek zwierząt bezdomnych oraz ludzkiego rozmnażania psów i kotów własnych.

Wsparcie nie tylko od święta

Święta to czas, kiedy obdarowujemy prezentami naszych najbliższych. W tym okresie warto również pomyśleć o wszystkich bezdomnych psiakach i kociakach, które zza schroniskowych krat czekają na odrobinę miłości, uwagi, nie rzadko wspominając fakt, że jeszcze rok, dwa lata wcześniej, same były czyimś prezentem. #CharytatywnaChoinka od Karmimy Psiaki wspiera bezdomniaki w całej Polsce. Ty też możesz pomóc! Jej zasady są bardzo proste, internauci “wysyłają” gwiazdkowe prezenty za pośrednictwem strony internetowej www.karmimypsiaki.pl/charytatywnachoinka. Wśród prezentów znajdują się artykuły, takie jak specjalistyczna karma, suplementy diety, nowe legowisko lub ubranko na zimę. Każda paczka dostosowana jest do indywidualnych potrzeb zwierzaka. Poza świąteczną pomocą doraźną, można przyłączyć się do akcji poprzez ustawienie płatności cyklicznych. Co miesięczna wpłata o dowolnie wybranej kwocie będzie pobierana automatycznie. Kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych w skali domowego budżetu nie jest ogromnym obciążeniem, a dla bezdomnego czworonoga to szansa na lepsze życie. Wyniki akcji można monitorować na bieżąco za pośrednictwem licznika na stronie www.karmimypsiaki.pl/charytatywnachoinka.

#CharytatywnaChoinka Challenge

W tym roku organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w #CharytatywnaChoinka Challenge. Zadanie polega na nagraniu historii wybranego bezdomniaka i udostępnieniu go wraz z poniższym tekstem na portalach Facebook, Instagram, TikTok, Linkedin:
Biorę udział w #CharytatywnaChoinka Challenge!
1. Wspieram i opowiadam historię bezdomniaka z https://www.karmimypsiaki.pl/charytatywnachoinka.
2. Do nagrania swojego video nominuję @osoba/marka1 , @osoba/marka2, @osoba/marka3
3. Na wykonanie zadania macie 48 godzin.
Zrób prezent bezdomniakom razem z Karmimy Psiaki!
Ambasadorami w tym roku są m.in.: Red Lipstick Monster, Maxineczka, Martyna Wojciechowska, Joanna Jabłczyńska, Ewa Gawryluk i wiele innych! Akcję wspierają również marki: Vet Expert, Raw Paleo, Herbapol, Fitmin, Brit oraz Biowet Drwalew


O nas:
W ramach ogólnopolskiej akcji Karmimy Psiaki wspieramy bezdomne Psiaki i Kociaki ze schronisk w całej Polsce. Jesteśmy częścią Fundacji Sarigato.
Do tej pory:
● przekazaliśmy schroniskom łącznie ponad 271 080 kg karmy
● wsparliśmy 861 adopcji psów
● przeprowadziliśmy akcje edukacyjne, w których wzięło udział 370 188 osób
Jak działamy?
● zaopatrujemy schroniska w karmę dobrej jakości i niezbędna wyposażenie
● szukamy domów dla porzuconych kotów i psów
● finansujemy leczenie chorych zwierzaków
● prowadzimy kampanie społeczne i akcje edukacyjne
● koordynujemy wolontariat w schroniskach
● organizujemy wydarzenia charytatywne

/źródło - /

Poprawiony: sobota, 23 grudnia 2023 16:14