Fizjoterapia antidotum na siedzący tryb życia |
Wpisany przez S.Z. |
niedziela, 04 sierpnia 2024 11:52 |
Fizjoterapia antidotum na siedzący tryb życiaKażdy z nas chciałby być jak najdłużej zdrowy i sprawny. Według nowych zaleceń WHO, aby zachować sprawność fizyczną, powinniśmy wykonywać aktywność przez minimum 150-300 minut tygodniowo (o umiarkowanej intensywności, np. codzienne spacery, aerobik w wodzie, ogrodnictwo) lub 75-150 minut (o dużej intensywności, np. marszobiegi, tenis, wspinaczka). Niestety, dotyczy to grupy wiekowej 18-64 lata, która najczęściej prowadzi siedzący tryb życia.
Brak ruchu sprzyja nadwadze, cukrzycy, nadciśnieniu i problemom z jelitami, a przede wszystkim bólom pleców. Co więc możemy zrobić, gdy nie mamy czasu na spacery, a kręgosłup zaczyna nam dawać się we znaki? Natalia Szostek, fizjoterapeutka z La Symetrie Centrum Zdrowia i Urody z podkrakowskich Bibic, wyjaśnia, jaka jest w tym wszystkim rola fizjoterapeuty i kiedy warto się do niego zgłosić. Prewencja najważniejszaJeszcze do niedawna wizyta u fizjoterapeuty kojarzyła się głównie z rehabilitacją, wymuszoną ciężkimi urazami lub wypadkiem. Wtedy taką wizytę uważano za ostatnią formę ratunku. – Na szczęście dzisiaj fizjoterapia jest już postrzegana inaczej, czyli też jako profilaktyka powstawania chorób – mówi mgr Natalia Szostek. – Może to wynikać z chronicznego dyskomfortu, który dotyka osoby pracujące przy biurku. W przeszłości było to uznawane za akceptowalne i nikt z tego powodu nie korzystał z usług fizjoterapeuty. W rezultacie czas, przez który pacjent samodzielnie zmagał się z problemem, był znacznie dłuższy. Obecnie jednak zauważamy, że pacjenci szybciej reagują na problemy z narządem ruchu i zgłaszają się po pomoc.
– Tymczasem trzeba pamiętać, że fizjoterapia jest indywidualną specjalizacją, a fizjoterapeuci z prawem wykonywania zawodu diagnozują pacjentów funkcjonalnie już tak naprawdę od pierwszego dnia od wystąpienia dolegliwości.
Od terapii manualnej do diagnostyki komputerowejPrzeważnie w pierwszej kolejności fizjoterapeuta oferuje metodę manualną, która nie do końca prawidłowo postrzegana jest wyłącznie jako masaż. Nie sprowadza się ona bowiem jedynie do rozluźniania mięśni i uzyskiwania w ten sposób ulgi. Prawdziwa fizjoterapia powinna się opierać na tym, żeby dopiero po diagnostyce dostosować narzędzie, które specjalista będzie wykorzystywał w swojej pracy z pacjentem. – Chodzi tu o ocenę postawy całego ciała, o dynamikę poruszania się, o to, w jaki sposób całe ciało reaguje na ruch – wymienia fizjoterapeutka Natalia Szostek – Tego typu sprzęt jest w stanie sprawdzić także jakość samego chodu. Na co dzień nikt się nad tym nie zastanawia, tymczasem może to wpływać na objawy bólowe całego ciała. To, jak każdego dnia ustawiamy nasze stopy, ma znaczenie w kontekście napięcia ciała, mobilności kolan, stawów i ułożenia kręgosłupa. Po czym poznać dobrego fizjoterapeutę?– Pacjenci są przeważnie zdziwieni, że diagnostyka bólu kręgosłupa obejmuje całą postawę ciała, w tym także stopy. Oczywiście, rozmasowując miejscowo mięśnie przykręgosłupowe, również jesteśmy w stanie zapewnić doraźną ulgę w ramach terapii objawowej. Jednak po krótkim czasie pacjent z pewnością powróci do gabinetu, ponieważ dolegliwości nie ustąpią na stałe – tłumaczy specjalistka. – Dobry fizjoterapeuta powinien nieść pomoc, która przyniesie ulgę na lata, czyli naprawić pierwotną przyczynę problemu. W La Symetrie osiągane jest to m.in. dzięki połączeniu wiedzy specjalistów z różnych dziedzin i badaniom diagnostycznym posturalnym wykonywanym na specjalnej platformie do badań.
Nigdy nie jest za późnoZdaniem fizjoterapeutki La Symetrie nigdy nie może być tak, że jesteśmy na coś za starzy albo że na coś jest za późno. Specjaliści wielokrotnie spotykają się z podejściem pacjentów, że wady postawy można korygować tylko u dzieci, a gimnastyka korekcyjna prowadzona jest wyłącznie w przedszkolach i podstawówkach. To nieprawda. Gdy mamy 30, 40 czy nawet 70 lat, w dalszym ciągu jesteśmy w stanie sobie pomóc. Człowiek nie znajduje się na równi pochyłej, a jego samopoczucie i zdrowie nie musi jedynie się pogarszać. Przy odpowiednim prowadzeniu i wsparciu fizjoterapii, niemal każdy jest w stanie utrzymać swoją sprawność lub przynajmniej spowolnić nieodwracalne procesy fizjologiczne w naszym ciele. Jeśli czyjś problem jest już bardzo zaawansowany, to niezbędna będzie też pomoc lekarza ortopedy, jednak przeważnie – z właściwie dobraną terapią – udaje się skutecznie wzmocnić cały aparat ruchu. – Przekonanie, że jest już za późno, jest zdecydowanie błędne i niewskazane, choćby dlatego, że dorosły człowiek ma większą siłę mięśni i lepszą koordynację od dziecka, w związku z czym niektóre efekty może wypracowywać nawet szybciej – konkluduje specjalistka.
Informacje o specjalistce /źródło - / |